Nasza parafia otrzyma w tym roku stażystę!
Akolitę z V roku Jeremiasz – Seminarium Katowice Piotra Fadavi. Otoczmy go modlitwą i przyjmijmy życzliwie.
Piotr należy do Wspólnoty Emmanuel, która została założona przez Piotra Goursat i Martine Laffitte w 1972 roku z grupy modlitewnej Odnowy Charyzmatycznej. Wspólnota liczy obecnie 9000 członków w 59 krajach na 5 kontynentach. Celem Wspólnoty jest, przybliżenie Boga wszystkim ludziom, bez względu czy są daleko czy blisko Kościoła.
Będzie mieszkał u nas na probostwie i pomagał księżom w obowiązkach duszpasterskich poznając jak wygląda kapłańska codzienność tak, aby jeszcze bardziej świadomie móc wybrać swoją dalszą drogę życiową.
Rozpocznie swoją posługę po przerwie między semestralnej 23 lutego 2025 i będzie u nas aż do końca roku akademickiego 30 czerwca 2025.
W tym czasie będzie kontynuował studia teologiczne i będzie dojeżdżał na Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach.
Ma to być czas rozeznania i weryfikacji przed ostateczną decyzją o święceniach diakonatu i prezbiteratu.
Kim jest kleryk-akolita, jakie są jego zadania?
Akolita, zgodnie z greckim źródłosłowem (akoluthos), oznacza człowieka idącego za kimś bądź towarzysza drogi.Kościół zachodni od III wieku wspomina mężczyzn, którzy pełnili posługę akolity. Akolita jest ustanowiany przez biskupa przez odpowiedni obrzęd (obecnie nie nazywa się tej posługi święceniami)
Obecnie do jego zadań w czasie Eucharystii należy:
-niesienie krzyża w procesji do ołtarza (OWMR 188);
-pomoc oraz podawanie księgi kapłanowi i diakonowi (OWMR 189);
-po zakończeniu modlitwy powszechnej, o ile diakon jest nieobecny, rozłożenie na ołtarzu puryfikaterza, kielicha, palki i mszału (OWMR 190);
-pomoc kapłanowi w przyjmowaniu darów ludu; przyniesienie na ołtarz chleba i wina i podanie ich kapłanowi; jeżeli używa się kadzidła, podawanie kadzielnicy kapłanowi, asystowanie przy okadzaniu darów, krzyża i ołtarza; okadzanie kapłana i ludu (OWMR 190);
-pełnienie funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, jeśli jest taka konieczność (OWMR 191);
-oczyszczanie i porządkowanie naczyń liturgicznych, czyli puryfikacja naczyń liturgicznych; akolita pomaga kapłanowi i/lub diakonowi w tych czynnościach, a gdy nie ma diakona przenosi wszystkie naczynia na kredens i tam sam je puryfikuje (OWMR 192), wcześniej jednak cała Krew Pańska powinna zostać spożyta przy samym ołtarzu (OWMR 279); do puryfikacji używa się wody lub wina i wody (OWMR 279); puryfikację można przeprowadzić zarówno po Komunii jak i zaraz po Mszy świętej (OWMR 279) – w drugim wypadku naczynia do czasu puryfikacji przykrywa się.
Może wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji bez udzielania błogosławieństwa
Może sprawować wybrane błogosławieństwa oraz prowadzić wybrane nabożeństwa (Nieszpory, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, itp.), również nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
Kościół pozwala mu także prowadzić Wigilię przy zmarłym i prowadzić przy pogrzebie stacje w domu zmarłego i na cmentarzu .
Akolita ma swoją miłością obejmować całe Ciało Mistyczne Chrystusa, a w szczególny sposób troszczyć się o „chorych i słabych”