Obiekty sakralne w naszej parafii

KAPLICZKA PRZY ULICY ORZESZKOWEJ W MICHAŁKOWICACH
KAPLICZKA PRZY ULICY ORZESZKOWEJ W MICHAŁKOWICACH

"Przy ulicy Orzeszkowej, u wylotu ulicy Przyjaźni, w pobliżu wejścia na teren dawnej kopalni "Michał", stoi stara, kamienna kapliczka. Kształtu prostokąta, z dwiema pionowymi, półkoliście zwieńczonymi wnękami, nakryta płytą o zróżnicowanych profilach z umieszczonym nad nią profilowanym tympanonem. W górnej wnęce znajdował się piękny krucyfiks z niewielką, metalową figurką Chrystusa. Stopa krzyża pokryta była barwną dekoracją wykonaną w technice emalii. W dolnej umieszczona była figurka Matki Boskiej - tzw. "Panienka". Obie wnęki są zabezpieczone metalową kratą, wykonaną zapewne przez lokalny warsztat kowalski. Według relacji Gerarda Bednarka, mieszkańca Michałkowic, już jego dziadkowie jako dzieci gromadzili się pod tą kapliczką, żeby pomodlić się do "Panienki". Kapliczka stała przy polnej drodze oddzielającej kopalnię od terenów dworskich. Za kapliczką ciągnęły się aż do Bańgowa pola uprawne. Powstała około 1870r. W 1995 r. Figurka została zniszczona, a kilka dni później połamano krzyż umieszczony u drugiej wnęce. Obecnie w kapliczce w górnej wnęce umieszczono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, a w dolnej figurę Matki Bożej. Kapliczką opiekują się okoliczni mieszkańcy."

 

 

GRUPA UKRZYŻOWANIA PRZY KOŚCIELE W MICHAŁKOWICACH
GRUPA UKRZYŻOWANIA PRZY KOŚCIELE W MICHAŁKOWICACH

"Po wschodniej stronie kościoła parafialnego w Michałkowicach znajduje się Grupa Ukrzyżowania. Pośrodku na schodkowym cokole stoi kamienny krzyż; na nim umieszczono figurę Chrystusa z białego marmuru. Po bokach - nieco niżej - umieszczone są postacie Matki Boskiej i św. Jana, również wykonane z białego marmuru. Wzmianka na temat Grupy Ukrzyżowania znajduje się w Spisie Inwentarza Parafii Michałkowickiej. W inwentarzu z lat 1939 - 1943 widnieje zapis, że kamienny krzyż powstał w 1928r., a rzeźby wykonane są z białego marmuru. Całość kosztowała 9600 zł. Z boku podstawy figury św. Jana widnieje sygnatura: "Fraj." - Zapewne pierwszy człon nazwiska właściciela warsztatu kanieniarskiego, który rzeźby wykonał. Chrystus ma głowę nieznacznie pochyloną na prawe ramię, oczy zamknięte. Perizonium udrapowane jest przy pomocy sznura związanego w pasie. Pośrodku tworzy miękkie, zaokrąglone fałdy, po bokach opada w dół równomiernie rozłożonymi fałdami. Skrzyżowane stopy przebite są jednym gwoździem. Rzeźby Matki Boskiej i św. Jana ukazane są w lekkim kontra poście , jednak fałdy szat sprawiają wrażenie, jakby zostały ułożone na postaciach stojących w bezruchu. Wzrok Madonny skierowany jest w przestrzeń; maforio opada w równo układających się po obu stronach twarzy fałdach. Płaszcz spięty pod szyją opada z tyłu do ziemi, a z przodu tworzy ukośne kaskady fałd opadające w kierunku stóp. Spod płaszcza widoczna jest suknia, również opadająca do ziemi. Św. Jan ma wzrok utkwiony w przestrzeni. Ręce skrzyżowane na piersiach, fałdy szat opadają ciężko do stóp. Grupa stoi w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się zachowana część starego kościoła (rozebrana w 1926r.).Prawdopodobnie w tym miejscu znajdował się stary ołtarz."

 

 

KAPLICZKA SERCA PANA JEZUSA PRZY ULICY KOŚCIELNEJ W MICHAŁKOWICACH
KAPLICZKA SERCA PANA JEZUSA PRZY ULICY KOŚCIELNEJ W MICHAŁKOWICACH

"Kapliczkę ufundował właściciel posesji - Stanisław Lissowski - w 1938r. Przybył z poznańskiego w 1910r. i osiadł w Michałkowicach. Wykształcenie zdobył u Beyera w Dreźnie. Prowadził sklep drogeryjno - apteczny. W latach 30 Lissowski zakupił posesję przy ulicy Kościelnej. Wybudował duży dom dla własnej rodziny; na parterze domu mieścił się sklep. Dom ten stał w głębi posesji. Jednocześnie z domem budowano kapliczkę. Żona właściciela działała w Towarzystwie Polek. Właściciel - człowiek bardzo pobożny - sprowadzał z Krakowa czasopismo "Posłaniec Serca Jezusowego" , które w liczbie kilku tysięcy egzemplarzy rozprowadzał wśród mieszkańców Michałkowic. Stąd też powstała dedykacja kapliczki - Serca Pana Jezusa. Kapliczka stała w ogrodzie kwiatowym. W październiku 1978 roku Siemianowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa wystosowała pismo w sprawie "likwidacji obiektu sakralnego znajdującego się na nieruchomości przy ulicy 15-go Grudnia 34". Kapliczka ostatecznie nie została rozebrana - stoi dziś przy markecie "SIMPLE" znajdującym się na tym terenie. Opiekuje się nią już czwarte pokolenie rodziny Lissowskich. Niestety, nie ma już domu Lissowskich, ani też domów sąsiednich. Niemal cała prawa strona ulicy Kościelnej została zburzona pod zabudowę mieszkaniową. W tym okresie miały tez miejsce różne ekscesy, m.in. wynoszenie nocą figury z kapliczki i porzucanie jej na polach. Właściciele jednak zawsze umieszczali figurę z powrotem w kapliczce. Kiedyś zastąpiono ją XVII - wieczną figurą z drewna lipowego, która też zaginęła i ostatecznie stoi tam pierwotna figura gipsowa, umieszczona w 1936r. jeszcze przez fundatorów."

 

 

KAPLICZKA PRZY ULICY ŻEROMSKIEGO W MICHAŁKOWICACH
KAPLICZKA PRZY ULICY ŻEROMSKIEGO W MICHAŁKOWICACH

"Neogotycka kapliczka z piaskowca powstała w 1882r. Zwieńczono ją kamiennym krzyżem z metalową figurą Chrystusa. W dwóch prostokątnych wnękach, z których górna jest zwieńczona trójlistnie, s dolna ostrołukowo, znajdują się drewniane, polichromowane rzeźby świętych - w górnej św. Floriana, a w dolnej św. Jan Nepomucena. Na szerszym od całości cokole wmurowana jest biała, marmurowa tablica z napisem: "Fundatorzy: Gmina Michałkowska z dobrowolnych składek w roku 1882". Kapliczka stała niegdyś na rozwidleniu dróg - w miejscu którędy dziś przebiega ulica Tarnogórska i odchodzi od niej ulica Żeromskiego. Później z powodu nasilenia się ruchu i przekształcenia się Dorfstrabe z polnej drogi prowadzącej do wsi (Dąbrówki) w przedłużenie głównej ulicy Michałkowic - Kościelnej, Przesunięto kapliczkę w miejsce, w którym znajduje się obecnie. Pierwotne miejsce było doskonale wybrane - kapliczka stała na końcu wsi. Umieszczono w niej dwóch bardzo popularnych patronów. ŚW. Florian bronił miejscowość od ognia. Drugi patron - św. Jan Nepomucen - trzyma palec na ustach, nakazując milczenie. Jego obecność broniła mieszkańców od żywiołu wody. Umieszczanie tego wizerunku w pobliżu rzek i stawów stało się tradycją."

 

 

KRZYŻ PRZYDROŻNY PRZY ULICY ŻEROMSKIEGO W MICHAŁKOWICACH
KRZYŻ PRZYDROŻNY PRZY ULICY ŻEROMSKIEGO W MICHAŁKOWICACH

"Przy ulicy Żeromskiego (dawniej Bytomska), w pobliżu drogi prowadzącej do kopalni, w 1881r. postawiono kamienny krzyż. Stanął na terenie stanowiącym własność fundatora tego krzyża - Antoniego Fojcika. Na cokole w formie czworobocznego bloku piaskowca ustawiony został mniejszy kamienny czworobok, a na jego szczycie po przekątnej umiejscowiono masywny krzyż z niewielką, metalową figurką Chrystusa. W wyższej partii cokołu, po jednej stronie, widocznej od strony ulicy, widnieje napis: "Szczęść Boże Górnikom"; obok, na przyległym boku: "Chwała Tobie Chryste Panie". Z tyłu, w dolnej części, wyryto inskrypcję: "Fun. A.FOITZIK 1881". Na stanowiącym podstawę bloku piaskowca, wyryto kursywą napis: "Przypatrzcie się wszyscy zali jest Boleść jako Boleść moja" (obecnie mocno zatarty, prawie nieczytelny)."

 

 

 

 

 

Wiadomości zostały zapożyczone z ksiązki "Cmentarze Siemianowic Śląskich" - Małgorzaty Derus

Obrazy są chronione przed kopiowaniem !
K A N C E L A R I A
GODZINY URZĘDOWANIA KANCELARII PARAFIALNEJ:
Poniedziałek od 8:30 do 12:00
Wtorek od 8:30 do 12:00
Środa od 8:30 do 12:00, dodatkowo od 16:00 do 18:00
Czwartek od 8:30 do 12:00
Piątek od 8:30 do 12:00, dodatkowo od 16:00 do 18:00

ADRES POCZTOWY:
Rzymsko-Katolicka Parafia św. Michała Archanioła
ul. Kościelna 1
41-103 Siemianowice Śląskie
Tel.: (+48 32) 228 11 90
FAX: (+48 32) 228 11 90
Zostań redaktorem naszej strony parafialnej!

Wszystkich potrafiących pisać ciekawe teksty oraz robić ładne zdjęcia (nawet smartfonem), prosimy o zgłoszenie się do pomocy przy redagowaniu strony www.michalkowice.ihs.pl.
Prosimy poniżej podać swoje Imię i Nazwisko oraz adres e-mail i numer telefonu.