Ogłoszenia duszpasterskie

Nie jest prawdziwym chrześcijaninem ten, kto nie umie kochać. Bóg więc nieustannie kieruje do nas apel miłości, a największym Jego przykazaniem jest obowiązek miłości  Boga i bliźniego. Udział w Eucharystii ma być więc znakiem naszej miłości do Boga, który oddał się nam w słowie  i Chlebie życia. Ma być także znakiem naszej miłości do bliźnich, którzy nas otaczają, potrzebują naszej modlitwy i materialnego wsparcia.

Przeprośmy Boga za brak miłości, abyśmy wsparci przebaczającą miłością i tą ofiarą, uczyli się kochać Jego i bliźnich.

 

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na nasz kościół.

 

Na nabożeństwa różańcowe zapraszamy dziś o godz. 17:00, a w dni powszednie
o godz. 17:15.

 

W  tym tygodniu w liturgii obchodzimy:

w  środę  -   Święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

w piątek  -   Święto Rocznicy Poświęcenia Kościoła Archikatedralnego  w Katowicach

 

W niedzielę - 1 listopada - Kościół poprzez Uroczystość Wszystkich Świętych oddaje cześć tym, którzy oddają cześć Bogu w niebie. Msze św. w naszym kościele odprawimy o godz.. 7:00, 8:30, 10:00, 11:30,  15:45  i  18:00.  O godz. 14:15 odprawimy nabożeństwo za zmarłych . Podczas nabożeństwa poświęcimy znicze przed umieszczeniem ich na grobach. Zapraszamy wszystkich a szczególnie rodziny tych zmarłych, których pożegnaliśmy w ostatnim roku. Nie pójdziemy w procesji na cmentarz i nie odbędą się wspólne modlitwy na cmentarzu.  O godz. 15:45 w kościele zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych.

 

W poniedziałek - 2 listopada - przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Kościół wspomina wszystkich, którzy w czyśćcu pokutują za swoje grzechy.

Od Dnia Zadusznego przez cały tydzień o godz. 17:00 będziemy odmawiać Różaniec
za zmarłych zalecanych. Zalecki można składać w zakrystii lub w kancelarii.

W piątki listopadowe o godz. 18:00 odprawiać będziemy Msze św. za zmarłych zalecanych.

Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać:

- od południa uroczystości Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przez  pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie  Ojcze nasz i Wierzę, modlitwy
w int. Ojca Świętego, odprawienie spowiedzi i przyjęcie Komunii św., zachowanie wolności
od przywiązania  do jakiegokolwiek grzechu  nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada połączone z modlitwą  za zmarłych.

 

Biblioteka parafialna czynna jest w piątki od godz. 17:00 do 19:00 i w ostatnią niedzielę miesiąca od godz. 9:00 do 13:00.

 

Chorych odwiedzimy  w sobotę  7  i  14  listopada.   Zapisy w kancelarii parafialnej.

 

W najnowszym Gościu Niedzielnym:

 • jakie mamy powody kryzysu powołań zakonnych? Czy posłuszeństwo może być drogą do wolności? Rozmowa z przełożoną Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego;
 • o wielkim sukcesie polskiej tenisistki, która jako pierwsza Polka w historii wygrała turniej Wielkiego

 

Kolekta  przyszłej niedzieli przeznaczona na nasz kościół.

Chorych odwiedzimy  w sobotę  7  i  14  listopada.   Zapisy w kancelarii parafialnej.,

W całym Kościele obchodzimy dziś Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną. To święto Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła.    Rozpoczyna  ono  Tydzień  Misyjny. 

 

W naszych modlitwach  pamiętajmy szczególnie o  misjach i misjonarzach.

 

Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na misje.

 

Dzisiaj o godz. 15:00 w domu katechetycznym odbędzie się Dzień Skupienia dla narzeczonych.

 

Zapraszamy na nabożeństwo różańcowe o godz. 17.00, w tygodniu o godz. 17.15.

 

W tym tygodniu  w liturgii wspominamy :

-    we wtorek  - św. Jana Kantego;

-    w czwartek   -  Jana Pawła II .

 

Zachęcajmy się nawzajem  do odmawiania różańca, o którym Matka  Boża mówiła, że jest nam dany  jako pomoc do osiągnięcia zbawienia.

 

W sobotę  o godz. 10:30 ks. biskup Grzegorz  Olszowski udzieli w naszej parafii sakramentu bierzmowania .

Próba dla  bierzmowańców  odbędzie się w czwartek o godz. 19:00.

           

           

W najnowszym Gościu Niedzielnym:

 • Najbardziej cenną rzeczą, jaką robię, jest skłanianie ludzi do powracania do Boga – mówi ks. Piotr Pawlukiewicz. Zamieszczamy fragment jego autobiografii.

 

 • Za bardzo skupiamy się na formie, zapominając, czym Komunia tak naprawdę jest oraz że nie ma Komunii bez Eucharystii. Rozmowa z o. Dominikiem Jurczakiem o przyjmowaniu  Komunii na rękę oraz przeroście  formy nad treścią.

 

 

Niech Boże błogosławieństwo pomoże nam zachować  godność  dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne.

W sobotę  24.10. o godz. 10:30 ks. biskup Grzegorz  Olszowski udzieli w naszej parafii sakramentu bierzmowania . IIII , Próba dla  bierzmowańców  odbędzie się w czwartek o godz. 19:00.

Bóg przygotował nam ucztę, która jest zapowiedzią uczty mesjańskiej — zapowiedzią zbawienia. Wszyscy zostaliśmy zaproszeni na tę ucztę. Przychodzimy więc w niedzielę, by stanąć przed ołtarzem Pana i przygotować się na wieczne spotkanie z Nim tam, gdzie raz na zawsze zostanie zniszczona śmierć i grzech.
Wszystko możemy w tym, który nas umacnia. Uznajmy przed Bogiem nasze winy, aby udział w uczcie Chrystusa przybliżył nas do wiecznej uczty radości zbawienia.

 

 

Kolektę dzisiejszej niedzieli przeznaczamy na nasz kościół, a przed kościołem zbiórka na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

o - 0 - o

            Trwa miesiąc modlitwy różańcowej. W objawieniach Maryja wskazuje różaniec jako środek, dzięki któremu świat może zostać ocalony. Dzisiaj o godz.17:00 , a w tygodniu nabożeństwa różańcowe o godz. 17:15.

Wspominając kolejną rocznicę objawień fatimskich, we wtorek, 13 października zapraszamy do udziału w nabożeństwie z procesją o godz. 17:00

 

W środę, 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej- Módlmy się za naszych nauczycieli

 

Wspólnota Dorosłych serdecznie zaprasza na wykład dotyczący komunikacji "Kochaj i mów co chcesz" w najbliższą środę o godz. 19.00 w salce parafialnej.

 

W piątek - uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, głównej patronki Śląska
W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Po Mszy św. o godz. 7:30 odprawimy nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
            Biblioteka parafialna czynna jest w piątki od godz. 17.00 do 19.00 i w ostatnią niedzielę miesiąca od godz. 9.00 do 13.00.

Dzień Skupienia dla narzeczonych odbędzie się w przyszła niedzielę 18 października.

 

W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Misyjny.

 

W „Gościu Niedzielnym” m.in.:

 • film na DVD „Ziemia Maryi” - piękny obraz o Matce Jezusa, który poruszy każdego widza. Wzbogacony o 85 minut dodatkowych materiałów.
 • a także:
 • o nowej encyklice papieża Franciszka, która utwierdza w przekonaniu, że braterstwo to główny rys obecnego pontyfikatu
 • „Mam nadzieję, że dzięki wierze Polaków obronimy się w jakiejś mierze przed dechrystianizacją, a wszystkie „wilki w stadzie” są szansą na oczyszczenie i doskonalenie naszej wiary”. Rozmowa z autorem kanału Teobańkologia

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona zostanie na misje.

Bóg posłał nam swego Syna. Oddał w nasze ręce losy Kościoła, losy świata i Ewangelii. Przez udział w tej eucharystycznej ofierze mamy dać wyraz swej wiary w Syna Bożego, mamy słuchać Ewangelii, by  wypełnić ją  w życiu  i w ten sposób przynosić owoce dobra, przyczyniać się do uświęcenia świata. Tak wiele otrzymaliśmy od Boga, a tak mało dajemy w zamian. Przeprośmy Go za winy. Prośmy by zmiłował się nad nami i przebaczył nam grzechy.

Kolekta dzisiejsza  przeznaczona jest na Świętopietrze.
Przeżywamy miesiąc różańcowy. Nabożeństwo różańcowe odprawimy dziś o godz. 17:00, w dni powszednie o 17:15.

 

            W sobotę 10 października odbędzie się pielgrzymka Żywego Różańca i wszystkich wspólnot różańcowych do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Rozpoczęcie o godz. 10.00.

 

Także w przyszłą sobotę 10 października odwiedzimy chorych. Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku w  kancelarii parafialnej.

 

Z okazji XX Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Totus Tuus”, stypendyści Fundacji KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zapraszają serdecznie na koncert ku czci św. Jana Pawła II, który odbędzie się w sobotę 10 października o godz. 17:00 w Parku Tradycji. W programie występ zespołu regionalnego „Istebna” oraz uczniów Branżowej Szkoły pierwszego stopnia nr 2 św. Jana Pawła II w Siemianowicach Śl. Bezpłatne wejściówki można otrzymać w kancelarii i zakrystii. W tym roku w związku ze stanem epidemicznym  konieczne jest potwierdzenie obecności. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

           

            W dzisiejszym Gościu Niedzielnym:

 • specjalny dodatek poświęcony leczeniu sanatoryjnemu, a w nim m.in. o dostępnych terapiach i zabiegach w sanatoriach, uzdrowiskach dla dzieci i rehabilitacjach leczniczych dla rolników;
 • szczęście to zaopatrzenie się w Boga, smutek to konsekwencja zaopatrzenia się w siebie – mówi matka sługi Bożego Carla Acutisa, którego beatyfikacja odbędzie się  na początku października;
 • o św. Franciszku z Asyżu, który mówił o sobie „ prosty i niewykształcony”, a rzucił ogień na pogrążony w potężnym kryzysie Kościół.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona jest na nasz kościół, a przed kościołem  zbiórka na Fundację „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”  ( Dzień Papieski).

10 października odwiedzimy chorych. Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku w  kancelarii parafialnej.,

Obrazy są chronione przed kopiowaniem !
K A N C E L A R I A
GODZINY URZĘDOWANIA KANCELARII PARAFIALNEJ:
Poniedziałek od 8:30 do 12:00
Wtorek od 8:30 do 12:00
Środa od 8:30 do 12:00, dodatkowo od 16:00 do 18:00
Czwartek od 8:30 do 12:00
Piątek od 8:30 do 12:00, dodatkowo od 16:00 do 18:00

ADRES POCZTOWY:
Rzymsko-Katolicka Parafia św. Michała Archanioła
ul. Kościelna 1
41-103 Siemianowice Śląskie
Tel.: (+48 32) 228 11 90
FAX: (+48 32) 228 11 90
Zostań redaktorem naszej strony parafialnej!

Wszystkich potrafiących pisać ciekawe teksty oraz robić ładne zdjęcia (nawet smartfonem), prosimy o zgłoszenie się do pomocy przy redagowaniu strony www.michalkowice.ihs.pl.
Prosimy poniżej podać swoje Imię i Nazwisko oraz adres e-mail i numer telefonu.