Ogłoszenia duszpasterskie

Papież Jan Paweł II w dniu 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach dokonał zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Sam też w wigilię uroczystości Miłosierdzia Bożego, 2 kwietnia 2005 r., odszedł do domu Ojca. Również w to święto, 1 maja 2011r., został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014r., - świętym.

 

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona  jest na Caritas Archidiecezji.

 

 -     o     0     o     -

 

Zapraszamy dzisiaj  o godz. 17:00 na nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

 

Dziś rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia. Jest on okazją do naszej działalności charytatywnej. Zachęcamy wszystkich do codziennego odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy także do Adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

 

W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca, - dzień szczególnej czci oddawanej Bożemu Miłosierdziu.

 

Naszych chorych odwiedzimy w sobotę 17  i 24 kwietnia. Zapisy w kancelarii.

 

Przyszłą niedzielę będziemy obchodzić jako Niedzielę Biblijną, która rozpoczyna Tydzień Biblijny.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na nasz kościół.

 

 

Niech dzisiejsze radosne ucztowanie ze zmartwychwstałym Panem oraz błogosławieństwo z nieba uczyni nas pełnymi mocy Ducha  odważnymi apostołami Bożego miłosierdzia, które jest gwarantem przebaczenia jako źródła nowego życia.

|||| Obchodzimy Tydzień Miłosierdzia, jest on okazją do naszej działalności charytatywnej a także codziennego odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego. |||||||, Naszych chorych odwiedzimy w sobotę 17  i 24 kwietnia. Zapisy w kancelarii.

„Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się w nim w weselmy”. Pełni radości i wesela stajemy wokół Chrystusowego ołtarza, by świętować w liturgii Jego chwalebne Zmartwychwstanie. To szczytowy punkt nie tylko dziejów zbawienia człowieka, ale całego wszechświata. Chrystus skruszywszy więzy śmierci jako zwycięzca wyszedł z otchłani. W świętej liturgii możemy zaś nie tylko to wspominać, ale poprzez sprawowane misterium w sposób rzeczywisty jego uczestnikami.
Fakt ten zawsze winien budzić w nas radość i dawać nam siłę do wyznawania naszej wiary. Dlatego na progu tej liturgii, pełni pokory, przeprośmy za nasze grzechy i słabości, za brak świadectwa o Zmartwychwstałym w naszym codziennym życiu.           

-   -  0  -   - 

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest przedłużona  i obowiązuje aż do odwołania.

Za pośrednictwem naszej parafialnej strony internetowej możemy korzystać z transmisji Mszy św.  z naszego kościoła  w  niedziele o godz.10:00 i  w II Święto o  godz. 10:00.

W dzisiejszą Niedziele Zmartwychwstania Pańskiego odprawimy uroczyste Nieszpory dla uczczenia wieczornej pory tego świętego dnia i wspomnienia ukazania się Pana uczniom. Zapraszamy na godz. 17:00. Nieszpory Zmartwychwstania Pańskiego kończą obchody Świętego Triduum Paschalnego.

Jutro, w Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. odprawimy według porządku niedzielnego. Nie będzie Nieszporów. Jest to dzień,  w którym wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

 

Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocną. Obchodzi się je jako uroczystość. Przez całą Oktawę Wielkanocną zapraszamy do spotkań z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym podczas Mszy Św. w Komunii Św. W ciągu dnia nasz kościół jest otwarty. Zachęcamy do nawiedzenia kościoła i adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w całym okresie wielkanocnym – do 30 maja.

 

Wszyscy księża dekanatu Siemianowice Śląskie odprawia w naszym kościele Mszę św. – tzw. Konwent wielkanocny w sobotę o godz. 10:00.

 

„Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała?”. Jak brzmiałaby opowieść tej, która pierwsza zobaczyła Zmartwychwstałego? O zmartwychwstaniu oczami Marii Magdaleny. Polecamy również tekst „Jesteśmy Światło – Życie” czyli w setną rocznicę urodzin księdza Franciszka Blachnickiego redaktorzy Gościa Niedzielnego dają świadectwo o swoim przeżywaniu Oazy.

 

Niech to dzisiejsze spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym, po trudach Wielkiego Tygodnia, zapali nasze serca paschalnym płomieniem. Umocnieni  Jego błogosławieństwem rozpraszajmy mroki codzienności – swojej i tych, których w niej spotkamy.

|||| Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest przedłużona  i obowiązuje aż do odwołania.||||, Zapraszamy do korzystania z transmisji Mszy św.  z naszego kościoła w niedziele o godz.10:00 i także teraz, w II święto Wielkiej Nocy o godz. 10:00.

Jezus wjechał do Jerozolimy tylko po to, aby dokonać paschalnego misterium. Tylko Chrystus jest naszym zbawieniem, w Nim jest życie i zmartwychwstanie. Tylko ten dostąpi zbawienia, „kto pójdzie za Nim” na serio – zaufa Jemu bezgranicznie, „bo godny zaufania jest Ten, który dał obietnicę”.

Wjedźmy razem z Jezusem do Jerozolimy i oddajmy Mu pokłon, bo tylko On jest prawdziwym Królem i Mesjaszem, który przychodzi w imię Pańskie.

 

Kolektę dzisiejszej niedzieli przeznaczamy na nasz kościół -na sfinansowanie sediliów w miejscu przewodniczenia.

 

Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym odprawimy dziś o godz. 17:00.

Poprzez Wielki Post, rekolekcje parafialne, przygotowaliśmy się do świadomego przeżycia najważniejszych dni całego roku - Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty czyli Świętego Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa,
które ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.

 

            Wielki Czwartek

10.00 - w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach – Msza  św. Krzyżma Św.- (tylko z udziałem księży)

16.00 – W naszym kościele -Msza św. dla  dzieci

18.00 - Msza św.  Wieczerzy Pańskiej

Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 22.00

 

            Wielki Piątek

od 7.00 przez cały dzień adoracja Najświętszego Sakramentu w  Ciemnicy

9.00 -  Nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci

18.00 - Misterium Męki Pańskiej rozpoczęte Drogą Krzyżową.

20.30 – Gorzkie Żale przy Bożym Grobie (III część)

Adoracja przy Bożym Grobie do godz. 22.00

W swoich mieszkaniach wyeksponujmy krzyż- znak naszego zbawienia i uczcijmy Pana Jezusa Ukrzyżowanego przez przyklękniecie i ucałowanie.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli jeden posiłek do syta i wstrzemięźliwość
od pokarmów mięsnych. Zachęcamy do wstrzemięźliwości także w Wielką Sobotę do Mszy Św. Wigilii Paschalnej.

 

            Wielka Sobota         

od 7.00 przez cały dzień czuwanie przy Bożym Grobie

W Wielką Sobotę nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławieństwa pokarmów. Zachęcamy, by przed śniadaniem wielkanocnym, w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyć w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa znajduje się na stronie internetowej parafii.

20.00 - Wigilia Paschalna.

Ponieważ w kościołach na 20 m kwadratowych może przebywać 1 osoba, nabożeństwa z naszego kościoła będą transmitowane drogą internetową.

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ:

Wielki Czwartek - od godz.   7.00   do  8.30  i  15:00  do  17:30

Wielki Piątek - od godz.  7:00   do  10:00  i  od godz. 15.00   do   17.30

Wielką Sobotę - od godz.   7.00   do   12.00  i  od godz. 14.00 do 18.00

 

Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym”

w kontekście rozpoczynającego się tygodnia Męki Pańskiej piszemy na temat sensu bólu i cierpienia w życiu człowieka, oraz ich zbawczego wymiaru, jak również rozważamy tajemnice poszczególnych dni Triduum Paschalnego.

|||| SPOWIEDŹ: Wielki Czwartek - od godz.   7.00   do  8.30  i  15:00  do  17:30 | Wielki Piątek - od godz.  7:00   do  10:00  i  od godz. 15.00   do   17.30 | Wielka Sobota - od godz.   7.00   do   12.00  i  od godz. 14.00 do 18.00 ||||, --- ! W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli jeden posiłek do syta i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych !

Od dzisiejszej niedzieli rozpoczynamy okres pasyjny Wielkiego Postu, czyli rozważanie Męki Pańskiej. Widzimy krzyże i obrazy zasłonięte na znak smutku i żałoby. Godzina Chrystusa jest już bliska. Bądźmy razem z Nim, kiedy będzie nas zbawiał podczas ofiary na krzyżu, która uobecnia się także w tej Eucharystii.

Za to, że nie zawsze zauważamy Jezusa w naszym życiu, przepraszajmy Go teraz, abyśmy    z czystym sercem mogli Go spotkać w tej Eucharystii.

Rozpoczynamy  dziś nasze parafialne rekolekcje wielkopostne.

Serdecznie witamy  Ojca Rekolekcjonistę Adama Sobczyka.

Dzisiejsza kolekta  przeznaczona jest na potrzeby  archidiecezji.

-     0 O o    -

     O godz.17:00 zapraszamy na Gorzkie Żale.

 

O godz. 19:00 – nauka stanowa dla wszystkich mężczyzn.

Rekolekcje będą transmitowane drogą internetową.

 

Na  nabożeństwo Drogi Krzyżowej  zapraszamy w piątek o godz. 17:15.  Droga Krzyżowa dla dzieci  o godz.16:30 .

O godz. 18:00, w piątek odprawimy Mszę św. za zmarłych zalecanych przy Drodze Krzyżowej. Zalecki za zmarłych możemy składać w zakrystii  lub w kancelarii.  Zachęcamy w Wielkim Poście do podejmowania abstynencji a  także do postu i innych uczynków pokutnych, zwłaszcza dzieł miłosierdzia.

 

W czwartek obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to dzień Świętości Życia, w którym modlimy się za dzieci poczęte,  a nienarodzone.

Podczas mszy św. o godz. 18:00 zapraszamy do przyjęcia  dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego. To codzienna, krótka modlitwa za jedno dziecko, którego życie jest zagrożone w łonie matki. Podczas mszy złożymy modlitewne zobowiązanie, które potrwa do Bożego Narodzenia. Na wszystkich chętnych, z tyłu kościoła będą czekały wydrukowane teksty oraz świece.

W najbliższy piątek, 26.03., w naszym dekanacie odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tradycyjnie rozpocznie się Mszą św. O godz.20:00,  w kościele  Krzyża Świętego. Aby zapewnić sobie miejsce w kościele na Mszy św. Koniecznie trzeba  zapisać się na EDK wyłącznie za pośrednictwem strony www.edk.org.pl , tam w zakładce trasy należy wyszukać miasto. Może zarejestrować się tylko 100 osób. Uczestnikom proponuje się także udział we Mszy świętej w swoich parafiach, a następnie indywidualne rozpoczęcie EDK, spod kościoła Krzyża Świętego.

Są do  nabycia świece - paschaliki na stół wielkanocny. Składając ofiarę, wspieramy  najuboższych.

 

Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym „ :

- podejmujemy temat Drogi Krzyżowej – najbardziej rozpowszechnionego sposobu rozważania męki Pańskiej. W tym kontekście przedstawimy również czternaście medytacji – często bardzo osobistych spojrzeń na  drogę krzyżową Jezusa – przygotowanych przez znane osoby świeckie i konsekrowane.

Z okazji Roku św. Rodziny  oraz Roku św. Józefa został wydany dodatkowo „Extra Gość” – książka 100 stronicowa, bogato ilustrowana, poświęcona św. Józefowi, w cenie 9 zł.

 

Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszego kościoła..

 

Dziś nasz Zbawiciel udzielił nam, wspólnocie swego Mistycznego Ciała, trudnej i wymagającej zastanowienia lekcji. Kochamy bowiem życie tu na ziemi, ale nie możemy zapomnieć, że nie ono jest naszym ostatecznym celem! To tylko środek do prawdziwego życia – tam , u Ojca, który jest w niebie.

Rekolekcje w naszej Parafii: NIEDZIELA 21.03. - 19:00 Spotkanie stanowe dla wszystkich mężczyzn- kawalerów, mężów, ojców, wdowców ||| PONIEDZIAŁEK 22.03. - 19:00 Nauka stanowa dla wszystkich kobiet- panien, żon, matek, wdów ||| WTOREK 23.03. - 19:00 Nauka stanowa dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, pracującej ,studiującej i przygotowującej się do bierzmowania ||| ŚRODA 24.03. - 18:00 Msza św. z nauką ogólną na zakończenie rekolekcji ||||, W piątek, 26.03., w naszym dekanacie odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tradycyjnie rozpocznie się Mszą św. O godz.20:00,  w kościele  Krzyża Świętego. Konieczna wcześniejsza rejestracja na stronie: www.edk.org.pl

Obrazy są chronione przed kopiowaniem !
K A N C E L A R I A
GODZINY URZĘDOWANIA KANCELARII PARAFIALNEJ:
Poniedziałek od 8:30 do 12:00
Wtorek od 8:30 do 12:00
Środa od 8:30 do 12:00, dodatkowo od 16:00 do 18:00
Czwartek od 8:30 do 12:00
Piątek od 8:30 do 12:00, dodatkowo od 16:00 do 18:00

ADRES POCZTOWY:
Rzymsko-Katolicka Parafia św. Michała Archanioła
ul. Kościelna 1
41-103 Siemianowice Śląskie
Tel.: (+48 32) 228 11 90
FAX: (+48 32) 228 11 90
Zostań redaktorem naszej strony parafialnej!

Wszystkich potrafiących pisać ciekawe teksty oraz robić ładne zdjęcia (nawet smartfonem), prosimy o zgłoszenie się do pomocy przy redagowaniu strony www.michalkowice.ihs.pl.
Prosimy poniżej podać swoje Imię i Nazwisko oraz adres e-mail i numer telefonu.