I NIEDZIELA ADWENTU

„Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił” – woła prorok Izajasz. Czas Adwentu, który rozpoczynamy, to radosne i pełne tęsknoty oczekiwanie na przyjście Boga. Pan chce usunąć z naszych dróg wszystko to, co przeszkadza w objawieniu się Jego miłości. Niech udział w Eucharystii pomoże nam odrzucić wszystko, co sprzeciwia się Bożej sprawiedliwości i sprawi, byśmy byli zdolni rozpoznać czas Jego przyjścia.

Kolektę dzisiejszej niedzieli przeznaczamy na ogrzewanie naszego kościoła. Bóg zapłać za wszelkie dobro świadczone dla naszej parafii.

*****

 1. Pierwszą niedzielę Adwentu obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości. Pod obrazem Maryi wyłożona jest Księga Trzeźwości, do której można wpisywać swoje postanowienia.
 2. Msze święte roratnie od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00, w niedziele kazanie dla dzieci o godz. 11.30. Roraty dla dorosłych w soboty o godz. 7.30. Serdecznie zapraszamy.
 3. W poniedziałek 4 grudnia mają swoje święto górnicy, czczący swoją patronkę – św. Barbarę. Msza św. w intencji wszystkich pracujących górników, emerytów i rencistów górniczych oraz ich rodzin, a także w int. członków i zmarłych kolegów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło Siemianowice oraz Oddziałów Chorzów, Ruda Śl., Siemianowice, Świętochłowice, zostanie odprawiona w naszym kościele w poniedziałek o godz. 7.30.
 4. Od 5 grudnia we wtorki Adwentu Wspólnota Przyjaciół Jezusa zaprasza na spotkania z cyklu „Zakorzenieni w Eucharystii”. Bliższe poznanie Liturgii będzie szansą na głębsze jej przeżywanie. Po Mszy świętej o godz. 18:00 rozpocznie się konferencja wyjaśniająca i przybliżająca sens oraz znaczenie poszczególnych elementów Eucharystii oraz roku liturgicznego. Naszą odpowiedzią na usłyszane treści będzie uwielbienie Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.
 5. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca. Nabożeństwo odprawimy po Mszy św. porannej, natomiast okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi od godz. 17.00.
 6. W sobotę 9 grudnia o godz. 11.30 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji wspólnoty Dzieci Maryi, podczas której odbędzie się przyjęcie kandydatek oraz wręczenie medalików.
 7. Msza Święta w intencji Ruchu Światło-Życie z okazji patronalnego święta zostanie odprawiona 10 grudnia o godz. 15.45 przez ks. Piotra Piekło podczas Dnia Wspólnoty.
 8. Chorych odwiedzimy w sobotę 16 grudnia. Zapisy w kancelarii parafialnej.
 9. W najnowszym Gościu Niedzielnym: rozpoczynamy cykl adwentowy. Naszym przewodnikiem będzie św. Franciszek.
 10. Szczegółowy plan odwiedzin duszpasterskich wywieszony jest w gablotce oraz podany na stronie internetowej.
 11. W kościele i kancelarii możemy nabywać świece Caritas – „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom” oraz opłatki, za które składamy dar serca dla potrzebujących pomocy oraz lampiony adwentowe.
 12. Wzorem lat ubiegłych trwa akcja “Paczuszka dla Maluszka”. Z serca dziękujemy za każdy, nawet najmniejszy dar.
 13. Schola parafialna zaprasza do włączenia się w przygotowanie oprawy muzycznej Pasterki oraz wieczoru kolędowego. Zapraszamy wokalistów i instrumentalistów, również amatorów. Więcej informacji w zakrystii.
 14. Jest także możliwość podjęcia modlitwy za kandydatów do bierzmowania. Z tyłu kościoła (w koszyczku na ostatniej ławce), obok cytatów z Pisma Świętego, znajdują się kartki z imieniem kandydata i modlitwą.
 15. Spotkania wszystkich grup parafialnych odbywają się na Probostwie. Dom katechetyczny, podobnie jak rok temu, zostaje wyłączony z użytku na czas zimowy.
 16. W przyszłą niedzielę obchodzimy Dzień modlitwy za Kościół katolicki na Wschodzie. Kolektabędzie przeznaczona na ogrzewanie naszego kościoła, zaś przed kościołem zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

________

Od I niedzieli Adwentu, która rozpoczyna nowy rok liturgiczny (czyli od dzisiaj), wprowadzamy zmianę liturgiczną w naszym kościele, a która wynika z zaleceń Komisji Episkopatu Polski. Zmiana dotyczy przyjęcia postawy stojącej bezpośrednio po Przeistoczeniu.