XXVII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
16/17.06.2023r. pod hasłem „Z Tobą Matko w Kościele Chrystusa”

 

                          
Konferencja na rozpoczęcie  Pielgrzymki 16.06.2023r.
Dnia 16.06.2023r. w Sali Papieskiej pielgrzymów z różnych stron Polski zgromadziła konferencja, w czasie  której wysłuchano ciekawych wystąpień zaproszonych gości.
1)Pan profesor Robert Skrzypczak mówił „Jak pokochać Kościół w kryzysie?”
2)Pan profesor dr hab. Wojciech Roszkowski podjął temat „Wiara w Kościół powszechny”.
Konferencję prowadził Pan Robert Rybak, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.
   
W piątkowy wieczór 16.06.br. przedstawiciele Akcji Katolickiej z całej Polski, zatrzymali się przy Jasnogórskim pomniku Św. Jana Pawła II, z modlitwą wdzięczności, w 30-tą rocznicę wezwania biskupów polskich, podczas wizyty „ad limina”, do odrodzenia Akcji Katolickiej. Wspólną modlitwę poprowadził Bp Świdnicki Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Delegacja Zarządu Akcji Katolickiej w Polsce ,z Panią Prezes Urszulą Furtak złożyła kwiaty pod pomnikiem Świętego Patrona.

Jasna Góra – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski – 17.06.2023r.
Długo oczekiwane spotkanie z Matką Bożą w piątkowy wieczór gromadzi pielgrzymów Akcji Katolickiej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Stajemy przy Jasnogórskiej Pani. Łączy nas Eucharystia i modlitwa Apelu Jasnogórskiego. Przewodniczy im ks. Biskup Marek Mendyk –  Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Kolejny raz wspólnie odnowiono Akt zawierzenia Akcji Katolickiej w naszym Kraju Matce Bożej.
           
Ogólne spotkanie w Archikatedrze Częstochowskiej – sobota 17.06.2023r.
XXVII Ogólnopolska Pielgrzymka A.K. na Jasną Górę nabiera tempa. Pod Archikatedrą Częstochowską zatrzymują się autokary z przybywającymi pielgrzymami. Promieniuje radość spotkania i pamiątkowe zdjęcia, pojawiają się banery i emblematy AK. W murach Archikatedry Św. Rodziny rozpoczynamy sobotnie pielgrzymowanie. Przybyłych wita biskup Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej oraz Pani Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, kładąc akcent na świadectwo wierności Bogu i Ewangelii, wobec coraz pewniej poczynającej sobie w polskiej przestrzeni przemocy ideologicznej. Zwróciła uwagę na wielką machinę zła i wszelkich wynaturzeń. Jako naród katolicki pragniemy być wolni od indoktrynacji, demoralizacji i siania zamętu w Kościół. Podziękowała też za wszystkie akty obrony dobrego imienia Św. Jana Pawła II. Podkreślając, że atak się nie udał. W dalszej części wypowiedzi zwróciła uwagę, że „Naród wierzący to naród silny. Dlatego na wszelkie sposoby próbuje się go złamać i podzielić. Uaktywnia się sposoby manipulacji oraz ingerencji w nasze umysły. By temu skutecznie się przeciwstawić musimy, zadbać o pielęgnowanie własnych sumień. By nikt i nic ich nie zagłuszyło. Musimy być zjednoczeni.  Przed nami trudny czas zmierzający do kolejnych wyborów parlamentarnych. Nie dajmy sobie wmówić, że to nie nasza sprawa. Nasza i to niezwykle ważna. Bądźmy aktywni. Nie dajmy się zmanipulować. Stawką może być zachowanie polskiej chrześcijańskiej tożsamości.”
Słowo pozdrowienia do zgromadzonych pielgrzymów skierowali także przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ks. Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny oraz Pani Martyna Gieleta, przewodnicząca Prezydium Rady Krajowej KSM.
Spotkaniu w Archikatedrze Częstochowskiej towarzyszyło wręczenie medali Akcji Katolickiej w Polsce „Za dzieło apostolstwa”. Tę część pielgrzymkowego spotkania prowadził Pan Kazimierz Kryla, wiceprezes Akcji Katolickiej w Polsce. Po uformowaniu modlitewnego przemarszu ze świadectwem wiary wyruszono przed Szczyt Jasnej Góry.
                                                          
Medale za dzieło apostolstwa.
Podobnie jak w poprzednich latach, na rozpoczęcie XXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę, 17.06.2023r. w Arch. Częstochowskiej, wręczono medale Akcji Katolickiej w Polsce „Za dzieło apostolstwa”. W dniu 14.04.2023r. obradowała Kapituła Medalu „Za dzieło apostolstwa”. Zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Radę Krajową Akcji Katolickiej, kandydat powinien posiadać szczególne zasługi dla Akcji Katolickiej lub w sposób wyjątkowy wspierać jej pracę w wymiarze krajowym i odznaczać się świadectwem życia lub działalności zgodnej z nauką Kościoła. Kapituła do tego zaszczytnego grona włączyła kolejne trzy osoby: Panią Teresę Jeszka, delegata do Rady KIAK DIAK Toruń oraz dwóch prezesów diecezjalnych Akcji Katolickiej Pana Ryszarda Furtaka, prezesa DIAK Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej oraz Pana Janusza Leśniaka, prezesa DIAK Diecezji Siedleckiej. Gratulujemy!
 
Przemarsz pielgrzymów Aleją Najświętszej Maryi Panny na błonia przed Szczyt Jasnej Góry.
W sobotnie przedpołudnie 17 czerwca br. z Archikatedry Częstochowskiej, w modlitewnym przemarszu wędrowaliśmy z radością Aleją Najświętszej Maryi Panny przed Szczyt Jasnej Góry. Oprawę przemarszu przygotowała, obsłużyła i prowadziła Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, której serdecznie dziękujemy. Po raz pierwszy było wśród nas, wielu świętych diecezjalnych patronów obecnych w niesionych relikwiach. Powiewające sztandary i flagi. Niesiono barwne banery świadczące o obecności pielgrzymów z całej Polski. Modlitwa przeplatana pieśniami a wszystko z radości pielgrzymiego spotkania u Pani Jasnogórskiej. Pielgrzymowanie zwieńczyła uroczysta Msza Święta na Szczycie Jasnej Góry o godz. 12.00.
 
Uroczysta Msza święta na Szczycie Jasnej Góry.
Kulminacją XXVII ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę, w dniach 16-17 czerwca 2023r. pod hasłem „Z Tobą Matko w Kościele Chrystusa”, stała się sobotnia Eucharystia na Szczycie Jasnej Góry, której przewodniczył i homilię wygłosił JE ks. Biskup Świdnicki Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Przypadające w tym dniu wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny stało się okazją do zawierzenia Akcji Katolickiej w Polsce Niepokalanemu Sercu, którego dokonał główny Celebrans.
W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło ok. 5 tys. pątników przybyłych z różnych stron naszego kraju. W imieniu Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej za wspólne pielgrzymowanie serdecznie dziękuje prezes Pani Urszula Furtak. 

Relację oprac.S. Wieczorek na podst. https://ak.org.pl/