III Niedziela Wielkiego Postu

Pokuta i nawrócenie – to jedne z najczęściej wypowiadanych słów w Wielkim Poście. Odnoszą się do samej istoty chrześcijańskiego życia – wiary, która otwiera na przemieniającą moc Bożej miłości. Niech rozpoczynająca się Eucharystia ukierunkuje nas całkowicie na Boga, abyśmy odrzucali zło i mogli wydać obfite owoce nawrócenia.

Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na wsparcie Domu Księży Emerytów i Sądu Metropolitalnego.

*****

 1. O godz.17:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
 2. W poniedziałek po wieczornej Eucharystii w salce próba scholii przygotowującej śpiew na „Triduum paschalne”.
 3. We wtorek po mszy wieczornej w kościele kolejne wielkopostne spotkanie modlitewne z cyklu „Zakorzenieni w Sercu Jezusa”. Temat kolejnego spotkania „Piękno”.
 4. W piątek na nabożeństwo Drogi Krzyżowej zapraszamy dzieci o godz. 16.30, dorosłych o 17.15. O godz. 18:00 odprawimy Mszę św. za zmarłych zalecanych przy Drodze Krzyżowej. Zalecki za zmarłych można składać w zakrystii lub w kancelarii.
 5. W piątek obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to dzień Świętości Życia, w którym modlimy się za dzieci poczęte, a nienarodzone. Podczas Mszy Świętej o godz. 18:00 zapraszamy do przyjęcia dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To codzienna, krótka modlitwa za jedno dziecko, którego życie jest zagrożone w łonie matki. Podczas mszy złożymy modlitewne zobowiązanie, które potrwa do Bożego Narodzenia. Na wszystkich chętnych, z tyłu kościoła będą czekały wydrukowane teksty oraz świece. Po wieczornej mszy do godz. 22.00 adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju – zwłaszcza w Ukrainie. Zapraszamy.
 6. Zachęcamy w Wielkim Poście do podejmowania abstynencji a także do postu i innych uczynków pokutnych, zwłaszcza dzieł miłosierdzia.
 7. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” polecamy szczególnie rozmowę o niezawinionym cierpieniu i o tym, dlaczego Pan Bóg dopuszcza, aby na Ukrainie ginęli niewinni ludzie.
 8. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na nasz kościół.

*****

Wielki Post to czas, kiedy dzięki pokucie i dobrowolnym umartwieniom chcemy oczyszczać nasze serca oraz przybliżać się do Pana Boga. Niech Boże błogosławieństwo nam w tym towarzyszy i dodaje sił do walki z własnymi niedociągnięciami.

 

POZOSTAŁE INFORMACJE

*****

 1. DUSZPASTERSTWO POWOŁANIOWE
  Dzień otwarty” w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym odbędzie się w sobotę 2 kwietnia od godz. 9 (rejestracja uczestników od godz. 8.30). Zapraszamy młodzież męską od 15 roku życia. Prosimy o przekazanie informacji wspólnotom ministranckim, oazowym, grupom młodzieżowym oraz duszpasterstwu akademickiemu. Zapisy trwają do niedzieli 27 marca przez fanpage https://www.facebook.com/jeremiaszwssd/, formularz zgłoszeniowy pod adresem: jeremiasz.katowice@gmail.com lub pod numerem tel. 519 546 150 (WŚSD). 

  „Seminarium #NoFilter” – to propozycja duszpasterska dla młodzieńców w wieku 16–25 lat. Pomysłodawcy tej inicjatywy zamierzają stworzyć wspólnotę formacyjną, której celem będzie wspieranie odkrywania i rozeznawania przez osoby młode życiowego powołania, a także pomoc w budowaniu osobistej relacji z Panem Bogiem i podejmowaniu drogi wzrastania w świętości. Weekendowe spotkanie odbędzie się w dniach od 1–3 kwietnia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie WŚSD: https://seminarium.katowice.pl oraz na FB: https://www.facebook.com/jeremiaszwssd/.
   
 2. DUSZPASTERSTWO PRAWNIKÓW
  Wielkopostny dzień skupienia dla prawników oraz ich rodzin odbędzie się w niedzielę 20 marca w krypcie katedry. W programie: godz. 9 – okazja do spowiedzi św.; godz. 9.30 – Msza św. z homilią.
 3. INFORMACJA WYDZIAŁU MISYJNEGO
  Wielkopostny dzień skupienia dla środowisk misyjnych odbędzie się w sobotę 26 marca o godz. 11.00 w parafii Bożego Miłosierdzia w Tychach. W programie: konferencja ks. dr. Grzegorza Wity, Msza św. o godzinie 12.30 pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego, spotkanie przy stole, aktualności misyjne i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

 4. DUSZPASTERSTWO SAMORZĄDOWCÓW
  Wielkopostny dzień skupienia dla samorządowców naszych miast, powiatów i gmin odbędzie się 9 kwietnia w godz. 10–14 (w sobotę przed Niedzielą Palmową) w następujących miejscach:
 • Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny, ul. Pałacowa 53 w Kokoszycach, prowadzenie: ks. dr Roman Chromy, duszpasterz samorządowców w archidiecezji katowickiej; Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego;
 • Sanktuarium Matki Bożej Bogucickiej, ul. Markiefki 89 w Katowicach, prowadzenie: ks. dr Tomasz Wojtal, kierownik katowickiego oddziału Gościa Niedzielnego i rzecznik archidiecezji katowickiej; Msza św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego;
 • Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, ul. Ks. Ficka 7 w Piekarach Śl., prowadzenie: ks. Rafał Skitek, redaktor naczelny Radia eM; Msza św. pod przewodnictwem abp. koadiutora Adriana Galbasa SAC;
 • Parafia św. Antoniego w Rybniku, ul. Mikołowska 4 w Rybniku, prowadzenie: ks. Damian Suszka, ekonom archidiecezji katowickiej; Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka;
 • Parafia św. Marii Magdaleny, ul. Ks. Damrota 62 w Tychach, prowadzenie: ks. Jan Smolec, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach; Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Szkudły.

Program dnia skupienia i sposób zapisu dostępne są na stronie internetowej archidiecezji katowickiej w zakładce: „Zapowiedzi”. Prosimy księży proboszczów o podanie powyższych informacji w ogłoszeniach duszpasterskich dwóch kolejnych niedziel.

4. Modlitwa „24 godziny dla Pana” będzie miała miejsce w parafii św. Antoniego w Rybniku z 25/26 marca. W programie: całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz modlitwa uwielbienia. Rozpoczęcie Mszą św. w piątek o godz. 18, zakończenie w Mszą św. w sobotę o godz. 18.00