I Niedziela Wielkiego Postu

 

Dziś rozpoczynamy święty czas naszych wielkopostnych rekolekcji. Otwórzymy nasze serca i umysły na natchnienia Ducha Świętego. Po duchowych drogach poprowadzi nas ks. Piotr Brząkalik – proboszcz parafii MBNP w Katowicach, felietonista Radia eM i TVP3 Katowice.

Dziś obchodzimy Niedzielę Trzeźwości.

            Kolekta dzisiejszej niedzieli to jałmużna postna.

*****

  1. O godz. 17:00 odprawimy Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które wygłosi Piotr Piekło – wikariusz Parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śl. Nabożeństwa pasyjne głęboko zakorzenione w polskiej tradycji pomogą nam w dobrym przeżywaniu Wielkiego Postu.
  2. Dzieci zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek na godz. 16:30, młodzież i dorosłych na godz. 17:15. O godz. 18:00 odprawimy Msze Świętą za zmarłych zalecanych przy Drodze Krzyżowej. Zalecki za zmarłych można składać w zakrystii lub w kancelarii
  3. Zachęcamy do wielkopostnej abstynencji od napojów alkoholowych w duchu wynagrodzenia za grzechy pijaństwa i pomocy uzależnionym. Księga zobowiązań abstynenckich jest wyłożona pod obrazem Matki Bożej.
  4. Odwiedziny chorych odbędą się w sobotę 12 marca. Prosimy o zapisy w kancelarii parafialnej do czwartku.
  5. Zachęcamy do zaangażowania się w scholę, której śpiew uświetni Triduum Paschalne. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę, 9 marca, po Mszy św. wieczornej w salce.
  6. Od wtorku 15 marca Wspólnota Przyjaciół Jezusa zaprasza na cykl 5 spotkań modlitewnych „Zakorzenieni w Sercu Jezusa”. Rozpoczęcie Eucharystią o 18.00.
  7. Najnowszy numer „Gościa Niedzielnego” w dużej części poświęcony jest inwazji Rosji na Ukrainę. Znajdziemy w nim analizy i komentarze polityczne oraz artykuły opisujące sytuację mieszkańców atakowanych miast ukraińskich, historie uchodźców oraz artykuły o udzielanej im w naszym kraju pomocy. Polecamy także cykl wielkopostny pod hasłem: „Droga do wolności”, a przewodnikiem w tej podróży jest Słowo Boże.
  8. Za tydzień kolekta na ogrzewanie naszego kościoła, a przed kościołem zbiórka na Fundusz Misyjny.

*****

We wtorek miało miejsce spotkanie Księży dziekanów z Księdzem Arcybiskupem Wiktorem, Wojewodą i Marszałkiem naszego województwa. Podczas spotkania ustalono formy pomocy humanitarnej zarówno dla uchodźców z Ukrainy, jak i dla tych, którzy pozostali w rejonach dotkniętych działaniami wojennymi. W związku z zaistniałą sytuacją proszą o rozeznanie możliwości przyjęcia uchodźców w pomieszczeniach należących do parafii oraz w domach wiernych.

Zebrane dane tzn. imię i nazwisko osoby do kontaktu, telefon, adres lokalu, ilość deklarowanych osób do przyjęcia/ilość pomieszczeń/, deklarowany czas pobytu uchodźców oraz rodzaj budynku mamy przesłać ostatecznie do poniedziałku 14 marca. Relokacja uchodźców będzie koordynowana przez Śląski Urząd Wojewódzki. Przyjmowanie uchodźców odbywa się na koszt przyjmującego, który zabezpiecza nocleg, media oraz wyżywienie. Proszą zatem o rozważne podejmowanie decyzji według własnych możliwości finansowych. Zgłoszenia będą przyjmowane w kancelarii.

 

Przekazujemy informację Caritas: „Ruszyła akcja Paczka dla Ukrainy w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Skala kryzysu humanitarnego rośnie z każdą minutą. Brakuje żywności, środków higienicznych, opatrunków. Kobiety z dziećmi czekające wiele godzin w kolejce do przejścia granicznego, nie mają co dać dzieciom do jedzenia. Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas dla rodzin na Ukrainie, bądź przekazywane na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia. 

Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów, która jest dostępna na stronie diecezjalnej Caritas w aktualnościach https://katowice.caritas.pl. Prosimy o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów. Masa paczki powinna wynosić max. 16-18 kg. Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku, którego treść jest również do pobrania ze strony internetowej Caritas. Kartony powinny być wytrzymałe i zamykane od góry. Prosimy o niezaklejanie zamknięcia. Gotowe kartony przekazujemy do parafii we wskazane przez księdza proboszcza miejsce”.

Paczki, o których była mowa w informacji będzie można przynosić do domu katechetycznego od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 10.00 oraz od 17:00 do 19:00. Na miejscu będą wtedy osoby, które je odbiorą, ewentualnie pomogą wnieść po schodach. W związku z tym prosimy o zgłaszanie się do ks. Proboszcza osób chętnych do pomocy przy zbiórce darów. 

Można również przynosić osobno produkty wskazane na liście.

Chcemy jednocześnie poinformować i podziękować za ofiary pieniężne złożone przed kościołem w ubiegłą niedzielę i środę popielcową na pomoc dotkniętym tragedią wojny w Ukrainie. Została zebrana kwota 25.200 zł.