I Niedziela Adwentu

W pierwszą niedzielę Adwentu słyszymy słowa Jezusa, który mówi do nas: „Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie”. Na początku czasu świętego oczekiwania Chrystus wzywa nas do czujności. Eucharystia, w której uczestniczymy, to szczyt modlitwy i przestrzeń, w której uwrażliwiamy serce na Jego obecność. Pozwólmy Bogu, by nas przeniknął, obdarzył duchową czujnością i uzdolnił do odczytywania Jego znaków w codzienności.

Kolektę dzisiejszej niedzieli przeznaczamy na ogrzewanie naszego kościoła. Bóg zapłać za wszelkie dobro świadczone dla naszej parafii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do wiernych z prośbą o Ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów. Decyzją ks. Arcybiskupa w Archidiecezji Katowickiej zbiórka odbędzie się dziś przed kościołami po wszystkich Mszach Świętych.

 1. Pierwszą niedzielę Adwentu obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości. Pod obrazem Maryi wyłożona jest Księga Trzeźwości, do której można wpisywać swoje postanowienia.
 2. Zapraszamy na nieszpory dziś o godz. 17:00.
 3. Na Msze święte roratnie zapraszamy od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00. Zachęcamy do zabrania lampionów, aby jeszcze lepiej przeżyć symbolikę czasu oczekiwania jakim jest Adwent.
 4. Zapraszamy Duszpasterską Radę Parafialną na spotkanie, które odbędzie się na probostwie w poniedziałek 29.11.2021r. o godz. 19.00.
 5. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Nabożeństwa odprawimy po Mszach świętych porannych, natomiast okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi od godz. 17.00.
 6. Spowiedź dla dzieci z klas IV-VIII w czwartek od godz 16.00.
 7. Chorych odwiedzimy w sobotę 11 grudnia. Zapisy w kancelarii parafialnej.
 8. W sobotę, 4 grudnia mają swoje święto górnicy, czczący swoją patronkę – św. Barbarę. Msza Św. w intencji wszystkich pracujących górników a także emerytów i rencistów – zostanie odprawiona w naszym kościele o godz. 7:30.

niedzielę 5 grudnia w intencji górników i ich rodzin:  

 • o godz. 9.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego będzie odprawiana w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Kosztowach; transmisja na falach Polskiego Radia w Jedynce
 • o godz. 13.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego odprawiana będzie w katedrze; transmisja w TV Polonia i TVP3 Katowice
 1. W najnowszym Gościu Niedzielnym: znajdziemy dziś kalendarz ścienny na 2022 rok z reprodukcjami obrazów przedstawiających wydarzenia z życia Jezusa. A wśród artykułów zwracamy uwagę na reportaż Agaty Puścikowskiej opowiadający o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej z perspektywy ludzi mieszkających w jej pobliżu i strzegących jej żołnierzy.
 2. Zasady oraz szczegółowy plan odwiedzin duszpasterskich wywieszone są w gablotce oraz podane na stronie internetowej.
 3. Przez najbliższy miesiąc w tyle naszego kościoła (pod krzyżem) testowany będzie najbezpieczniejszy i najczystszy System Świec Wotywnych St. Killian’s. Świeczniki te sprawdziły się i są już stosowane w wielu kościołach i katedrach m.in. na Wawelu czy Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Czas testu to jeden miesiąc, później podejmiemy decyzję o dalszej współpracy. Prosimy o szczere opinie.
 4. W kościele i kancelarii możemy nabywać świece Caritas – „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom” oraz opłatki, za które składamy dar serca dla potrzebujących pomocy.
 5. Wspólnota domowego kościoła zaprasza do udziału w zbiórce artykułów higienicznych w ramach akcji „Paczuszka dla maluszka” prowadzonej przez fundację Małych Stópek. Wystarczy zabrać bombkę ze świątecznego drzewka w bocznej nawie kościoła po lewej stronie, dokonać zakupu wskazanych na bombce artykułów i dostarczyć je pod tę samą choinkę. Akcja potrwa do 21 grudnia. Zgromadzone w naszej parafii dary trafią do Zakładu Leczniczo-opiekuńczego dla dzieci w Piszkowicach. Więcej szczególów na plakatach.
 6. Na czas Adwentu chcemy zaprosić do akcji modlitewnej „Adoptuj bierzmowańca”. Z tyłu kościoła pod krzyżem znajduje się koszyczek z imieniem i modlitwą. Serdecznie zapraszamy do otoczenia modlitwą młodych.
 7. W przyszłą niedzielę obchodzimy Dzień modlitwy za Kościół katolicki na Wschodzie. Kolekta będzie przeznaczona na ogrzewanie kościoła, zaś przed kościołem na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.